Omezit pro: 
květen 2021
Nastavení importu gbXML
26. 5. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje možnosti nastavení importu gbXML souboru do programu Energetika.
březen 2021
Propojení Energetiky a 3D modelu v programu DesignBuilder - FAQ
19. 3. 2021 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento článek shrnuje nejčastější dotazy k vytváření 3D modelu pro program Energetika prostřednictvím programu DesignBuilder. Poslední aktualizace: 16.5.2021.
V článku najdete řešení následujících dotazů.
1) Kde naleznu šablonu pro Energetiku?
2) Jak nahraji soubor DSB jako šablonu?
3) Kde naleznu výuková videa k importu gbXML a modelování v programu DesignBuilder?
4) Proč po importu gbXML nevidím suterénní stěny?
5) Proč po importu gbXML nevidím vnitřní dveře?
6) Proč po importu gbXML nevidím stěny k sousední budově?

1) Kde naleznu šablonu pro Energetiku?
Šablonu pro aktuální verzi programu DesignBuilder v7 je možné stáhnout zde. Šablonu pro DesignBuilder v6 je možné stáhnout zde.

2) Jak nahraji soubor DSB jako šablonu?
Po spuštění programu DesignBuilder otevřete složku pro šablony pomocí menu File > Folders > Tempate projects folder. Do této složky nakopírujte soubor šablony. Při založení nového souboru již budete mít šablony k dispozici na záložce Tempate.

3) Kde naleznu výuková videa k importu gbXML a modelování v programu DesignBuilder?
K problematice importu gbXML a modelování v programu DesignBuilder jsou k dispozici následující výuková videa.
4) Proč po importu gbXML nevidím suterénní stěny?
Aktuální verze programu DesignBuilder nesprávně exportuje stěny přilehlé k zemině jako stěny k exteriéru (v případě umístění stěny pod úrovní z = 0) a vnitřní stěny (v případě zadání okrajové podmínky pomocí "Component block > Ground"). Oba tyto případy byly nahlášeny vývojářům programu DesignBuilder a měly by být v dalších verzích programu odstraněny.
Do doby odstranění těchto problémů lze typ konstrukce upravit pomocí webového prohlížeče gbXML souboru: http://www.ladybug.tools/spider/gbxml-viewer/. Postup úpravy gbXML souboru je ukázán v následujícím videu: https://youtu.be/6RD3qaeQmXE. U stěn k zemině je potřeba zvolit typ UndergroundWall. Pokud název konstrukce obsahuje textový řetěz "Suterenni stena" (automaticky je tento název nastaven v šabloně), dojde ke správnému importu do programu Energetika.

5) Proč po importu gbXML nevidím vnitřní dveře?
Aktuální verze programu DesignBuilder exportuje vnitřní dveře správně jako výplň otvoru, ale přiřazuje jim konstrukci vnitřní stěny. Po importu do programu DesignBuilder je zapotřebí vyhledat konstrukce vnitřních dveří a upravit název konstrukce a součinitel prostupu tepla. Problém byl vývojářům programu DesignBuilder nahlášen a měl by být v dalších verzích programu odstraněn.

6) Proč po importu gbXML nevidím stěny k sousední budově?
Aktuální verze programu DesignBuilder nesprávně exportuje stěny přilehlé k sousední budově (typicky vytvořené pomocí prvku "Component block > Adiabatic") jako stěny k exteriéru. Oba tyto případy byly nahlášeny vývojářům programu DesignBuilder a měly by být v dalších verzích programu odstraněny.
Do doby odstranění těchto problémů lze typ konstrukce upravit pomocí webového prohlížeče gbXML souboru: http://www.ladybug.tools/spider/gbxml-viewer/. Postup úpravy gbXML souboru je ukázán v následujícím videu: https://youtu.be/6RD3qaeQmXE. U stěn k sousední budově je potřeba zvolit typ InteriorWall. Pokud název konstrukce obsahuje textový řetěz "Vnitrni stena" (automaticky je tento název nastaven v šabloně), dojde ke správnému importu do programu Energetika.
říjen 2020
PENB na ucelené části budovy se společným nevytápěným prostorem - postup práce v programu ENERGETIKA
29. 10. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V tomto článku podrobně popíšeme, jak postupovat v programu ENERGETIKA při zadání těchto PENB zpracovaných na ucelenou (nadzemní) část budovy v případě, že mají společný nevytápěný prostor (např. garáže).
květen 2020
EN ISO 52 016-1: nevytápěné prostory
27. 5. 2020 | Autor: Ing. Martin Varga
V SW ENERGETIKA je od verze 5.0.0 dle normy ČSN EN ISO 52 016-1 jiným způsobem zapracován vliv tepelných zisků v nevytápěných prostorech pro snížení potřeby tepla/zvýšení potřeby chladu k nim přilehlých prostorů s požadovanou teplotou. Níže v článku popíšeme tento přístup.
prosinec 2016
Podrobné zadání tepelných vazeb - katalog 2D a 3D tepelných vazeb
15. 12. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Od verze programu ENERGETIKA 4.2.8 v modulech (MĚS, HOD, NZÚ), resp. od verze 4.2.9 v modulu ECB je umožněno zadávat vliv tepelných vazeb podrobně.
květen 2016
Galerie v RD - energeticky vztažná plocha
16. 5. 2016 | Autor: Ing. Tomáš Kupsa
Dostali jsme zajímavý dotaz od uživatele DEKSOFT: "Dělám PENB na dvoupodlažní rodinný dům se zastavěnou plochou cca 120 m2. Zhruba na 1/3 domu je galerie, místnost s podlahou 1.NP je přes dvě podlaží. Nyní nastává otázka, jestli by plocha o zhruba 40 m2 ve 2.NP měla být započítána do energeticky vztažné plochy, či nikoliv." V tomto článku dáváme názor týmu DEKSOFT na tuto problematiku.
Problematika stanovení Uem u vícezónových budov (podněty k vyhlášce o ENB č. 78 /2013 část 1)
3. 5. 2016 | Autor: Ing. Martin Varga
Zásady výpočtu průměrného součinitele prostupu tepla obálkou budovy (Uem) stanovuje norma ČSN 73 0540-2. Výpočetní postup dle této normy je určen pro výpočet budovy jako celku nebo výpočet jedné konkrétní zóny. Nestanovuje zásady výpočtu Uem pro vícezónové budovy, ani popis, jak započítat vnitřní dělící konstrukce. Parametr Uem byl vyhláškou 78/2013 Sb. zaveden jako jedno z dílčích kritérií hodnocení energetické náročnosti. Do vyhlášky 78/2013 Sb. byl převzat normový výpočetní postup a pro stanovení celkového Uem pro vícezónové budovy bylo zavedeno průměrování Uem jednotlivých zón přes objemy vzduchu. Pravidla pro započítávání vnitřních konstrukcí oddělujících zóny vytápěné na různou teplotu samotná vyhláška nestanovuje. Určité vodítko pro započítávání těchto konstrukcí dává zákon 406/2000 Sb. v definici obálky budovy. Tímto článkem chceme popsat úskalí výpočetních postupů Uem pro vícezónové budovy a navrhnout možné úpravy připravované novely vyhlášky 78/2013 Sb.
červen 2014
Odečet ploch a objemů ve 3D
11. 6. 2014 | Autor: Ing. Jan Stašek
Tento příspěvek ukazuje možnosti odečtu ploch a objemů pomocí programu SketchUp. Příspěvek je doplněn manuálem a videoukázkou.